BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

Nereden Para Bulurum
Sıkça Sorulan Sorular

SORU 1. Şirket kurmak istiyorum. Hangi türde bir şirket kurmak avantajlı ve kolay olur?
CEVAP Şahıs şirketi kurmak kolay olduğundan, şahıs şirketi kurulumu avantajlı olabilir. Ancak, şahıs şirketlerinde, kurucu ortak tüm malvarlığı ile işletmenin borçlarından sorumlu olur.

SORU 2. İş projem var, öz kaynağım yok. Finansal kaynaklara nasıl ulaşabilirim?
CEVAP Hibe ve teşvikler dışında, kadın girişimciler için, özellikli kredi veren bankalar var. Garanti, TEB ve Halk Bankası gibi…
Yine, KOSGEB desteğinden faydalanılarak 50.000 TL’ye kadar hibe alınabilir. Sertifika eğitimlerine katılıp, iş planı oluşturup, danışman eşliğinde harcamaları yapıp, hibe olarak ödemelerini geri alabilirler.
Ayrıca , bankalar aracılığıyla, KOSGEB'in 100.000 TL’lik, faizsiz kredisini kullanabilirler
Yine; devletin, tarımdan , hayvancılığa, bilgisayar teknolojisine, öğrenci girişimciliğine kadar verdiği çeşitli teşvikler var.

SORU 3. Bankaya kredi başvurusunda bulundum, çıkmadı? Ne yapmalıyım?
CEVAP Kredinin çıkmama sebebi, bankanın sizi tanımıyor olması ise, işi kurduktan sonra avans hesap, kredi kartı ve çek karnesi alarak kredibilite oluşturmaya başlamalısınız.
Kredinin red sebebi öğrenilmeli, gerekirse ilave teminat, ilave kefalet ile kredi tekrar talep edilmelidir.

SORU 4. Mali verilerimi nasıl takip etmeliyim?
CEVAP Her 3 ayda bir muhasebeciden işletme hesap özetini ya da bilanço, kar/zarar tablolarını almak, bilanço mali verilerini, ya muhasebeciler ile birlikte yorumlamak ya da başlangıçta daha  küçük olacak bilançoları anlayacak kadar bilanço bilgisine sahip olmak, işletmenizi takip etmede faydalı olacaktır.

SORU 5. Melek yatırımcı nasıl bulabilirim?
CEVAP TEB Batı Ataşehir (İstanbul) şubenin yanında TEB Girişimci Evi vardır. Orada, melek yatırımcılarla ilgili danışmanlık hizmeti verilmektedir. Burayla görüşülmelidir.

SORU 6. Tüm bankalarda kredi limitlerim dolu, yeni kredi çekemiyorum. Ne yapmam gerekmektedir?
CEVAP Mali veriler yeterli ise ve bankaya teminat olarak verebilecek bir gayrimenkul varsa yeni kredi için ipotek karşılığı kredi başvurusunda bulunulabilir.

Finans, hibe ve krediler konusundaki sorularınızı, finansaldanismanlik@bizbizze.com adresine gönderebilirsiniz. Uzman danışman ekibimiz en geç 7 iş günü içerisinde size geri dönüş yapacaktır.