BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

Önerilerimiz
Mevcut Müşterilere Pazarlama Konusunda 7 Fikir

 

 

Küçük işletme sahiplerinin pazarlama denince akıllarına ilk gelen, genellikle yeni müşteri kazanımı olmaktadır. Fakat mevcut müşterileri elde tutulması da en az yeni müşteri kazanmak kadar önemli ve değerlidir. Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre, pazarlama bütçesinin sadece ortalama %21’i mevcut müşterilere yapılacak pazarlama faaliyetlerine ayrılmaktadır Oysa, mevcut karın neredeyse tamamı mevcut müşterilerden elde edilmektedir.

Mevcut müşterilerinize nasıl ulaşabilir ve onları daha fazla satın almaya nasıl teşvik edebilirsiniz? İşte size denemeye değer 7 fikir:

  1. Müşterileriniz hakkında bilgi toplayın: Ne satın alıyorlar? Ne zaman? Ne kadar para harcıyorlar? İndirimlerle mi mutlu oluyorlar yoksa servis kalitesi fiyattan daha mı önemli? Bu verileri takip etmek için hazır CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistem paketleri mevcut. Böylece müşterilerinizin satın alma davranışlarını takip edebilmeniz de çok daha kolay ve etkili olacaktır.  Ne kadar çok veri toplarsanız, mevcut müşterilerinize ulaşmak o kadar kolay ve efektif olacaktır.
  2. Sürekli göz önünde olun: Reklam tanıtım çalışmalarıyla yeni müşterilerin ilgisini çekebilir ve farkındalık yaratabilirsiniz ama bunu mevcut müşteriler için nasıl yapacaksınız? Onları nasıl yeniden sizden satın almaya ikna edeceksiniz? Bunun anahtarı: Düzenli olarak iletişim kurmak. Müşterilerinize sosyal medya ya da e-posta aracılığıyla bilgilendirme yapabilir, bu bilgilendirmeleri kampanya, indirim ya da ekstra ürün gibi havuçlarla destekleyebilirsiniz.
  3. Kendilerini özel hissetmelerini sağlayın: Sadece mevcut müşterilerinize özel aktiviteler düzenleyin. İndirimlerden öncelikli faydalanma hakkı, başka bir marka ile işbirliği gibi aktiviteleri düşünebilirsiniz.  Bunlar, mevcut müşterilerinizin değerli hissetmesini sağlayacaktır. Önemli olan, yapacağınız aktivitenin yeni müşterilere uygulanmayan bir ayrıcalık olduğunu biliyor olmalarıdır. Böylece kendilerini daha özel ve önemli hissettiklerinden, müşteri olarak sizinle kalma süreleri de uzayacaktır.
  4. Satıştan sonra takip edin: Bu taktik özellikle hizmet sektöründe, büyük ölçekli satışlarda veya lüks ürünlerde çok daha iyi sonuçlar verebilir. Satıştan uygun bir zaman sonra— ne sattığınıza bağlı olarak değişebilir — herşeyin yolunda olup olmadığını sormak için temasa geçebilirsiniz. Bu temasa, size müşterinin sorularına cevap vermek, herhangi bir problem varsa çözmek veya ilgili ürün/hizmet satabilmek için fırsat sağlayacaktır.  
  5. Mevcut müşterilerinizi yeni ürün/hizmet geliştirme süreçlerinize dahil edin: Mevcut müşterilerinizin sizinle ilgili tecrübeleri, yeni ürün/hizmetlerin yapılandırılmasında size yol gösterici olacaktır. Odak gruplar, anketler ya da test grupları yoluyla, onların görüşlerinden faydalanabilirsiniz. Kendilerini bu sürece ait hissettiklerinde, yeni ürün/hizmeti satın almaya da daha hevesli olacaklardır.
  6. Mevcut müşterileriniz için bir bağlılık programı başlatın: Sadakat programları hemen hemen her iş kolu için uygulanabilir. En etkili sadakat programları, alışveriş büyüdükçe elde edilen imkanların da büyümesi esasına dayanır. Sisteminiz ne kadar basit olursa, anlaşılması ve uygulaması da o derece kolay olacaktır.
  7. Özel gün kutlamaları yapın: Müşteri doğumgünleri, evlilik yıldönümleri, anneler günü gibi özel günler, mevcut müşterilerle iletişime geçmek için önemli fırsatlardır. Onlara özel bir hediye ya da teklif içeren bir kutlama mesajı göndermek çok anlamlı olacaktır.  

Tüm bunların yanında, mevcut müşterilerinize yeni müşterilerinizden daha fazla ödül, fırsat ve kampanya sunmalısınız. Kendisini özel hisseden müşteri, size daha fazla bağlı olacaktır. Mevcut müşteriyi kaybetmek çok kolay, geri kazanmak ise çok zordur.