BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

İş Kurma
İşletmenize İsim Seçmede Yardımcı Olacak İpuçları

İşletmenize bir isim bulmak, iş planınızı yaparken aşmanız gereken çok önemli bir aşamadır. Sadece işinizi yansıtan bir isim seçebilmek yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda uzun vadede size ait olabilmesi için tescil edebileceğiniz bir isim de olmalıdır. Web adresinin satın alınmamış ve kullanıma uygun olması da gerekir.
İsim seçme ve seçtiğiniz ismi tescil ederek koruma konusunda bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.
İşinize İsim Seçerken Gözönünde Bulundurmanız Gereken Faktörler
Eğer sadece sizin çalışan olarak yer alacağınız bir iş yapacaksanız ya da sizin gibi bir başkası ile bir ortaklığınız olacaksa, firma isminizi isimlerinizden seçebilirsiniz. Bu isim sizin profesyonel imajınızla örtüşecek ve müşterileriniz açısından daha kolay ve yüksek farkındalık sağlayacaktır.
Firma isminizi seçerken şunlara dikkat etmelisiniz?
• İsim nasıl görünecek? – Web sitenizde, logonuzda ve sosyal medyada göründüğünde nasıl olacak?
• Kulağa nasıl geliyor? – İşinizin içeriğini ve felsefenizi yansıtıyor mu? Çok mu kurumsal ya da yeterince kurumsal değil mi? İlgi çekici ve merak uyandırıcı mı?
• Yepyeni mi? – Daha önce başkaları ya da başka sektörlerde kullanılmamış ir isim seçmelisiniz. Seçmek istediğiniz ismi internet üzerinde araştırmanız, size bu konuda yardımcı olacaktır.
Seçtiğiniz İsim Daha Önce Başkaları Tarafından Tescillenmiş mi?
Internet üzerinde araştırma yapmanın dışında, markanın resmi olarak tescil edilmiş olup olmadığını da mutlaka araştırmanız gerekir. Aksi takdirde kuruluş sonrası maddi yaptırımlarla karşılaşabilir ve isim değişikliği yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu bilgilere Ticaret Odaları ya da Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Internet Adresini Satın Alabileceğiniz Bir İsim mi?
Bir web sitesi oluşturabilmeniz için, seçtiğiniz isme ait internet “domain”inin daha önceden satın alınmamış olması gerekir.Internet sitesi adresinizin, işinizi yansıtan anahtar kelimeler içermesi de önemlidir.
Seçtiğiniz ismin kullanımda olup olmadığını öğrenmek için basit bir araştırma yeterli olacaktır. (www.godaddy.com)
Sosyal Medyada Kullabileceğiniz Kimlik İsmini Seçtiniz mi?
İsim seçme aşamasında, sosyal medya hesaplarınızda kullanacağınız kimliği de seçmek ve bu kimlikle devam etmek önemlidir. İsmi daha sonra değiştirmeye karar verirseniz, takipçilerinizde kafa karışıklığına ve kayba sebep olabilirsiniz.
İsminizi Kayıt Ettirin
Ticari isminizi ve markanızı kayıt ettirerek yasal ve resmi hale getirmek, bütün yasal ve bürokratik işlemlerinizde size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca kurumsal kimlik edinmede ve şirket isminizi korumada da gerekli bir süreçtir.

Tescil ile Markanızı Koruyun
Logo, sembol ve marka isminiz sizin en önemli varlık kalemlerinizdir. Çünkü tüm pazarlama, büyüme aktivitelerinizi bunlar üzerine kuracaksınız. Bunları uzun vadeli korumak ve değer kazandırmak için tescil ettirmeniz çok önemlidir.