BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

İş Kurma
İşinizi Büyütmek için İpuçları

Eğer işinizi başarıyla kurmuş ve bir sonraki adımı atmak için hazırsanız, işinizi büyütmek için neler yapabileceğinizi bilmek istiyor olabilirsiniz. Bunu yapmanın birçok yolu olabilir ama biz burada en faydalı gördüğümüz 10 ipucunu anahatlarıyla paylaşmak istiyoruz. İçlerinden hangisini ya da hangilerini seçeceğiniz tamamen işinizin faaliyet alanı, elinizdeki kaynaklar ve büyümek için ne kadar para, zaman ve kaynak ayırabileceğinize bağlı. İşinizi büyütmeye hazırsanız, aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın:
1. Yeni bir yer daha Açmak: Bu, işimizi büyütmek için genellikle ilk tercih edilen yaklaşımdır. Mevcut yerinizde işlerin tamamen kontrol altında olduğuna inanıyorsanız, yeni bir yer daha açarak işinizi genişletebilirsiniz.
2. İşinizi yeni bir iş fırsatı ya da “franchise verme” şeklinde önermek: Franchise vermek, yeni bir lokasyonu yönetmek zorunda kalmaksızın işinizi büyütmenize yardım eder. Ayrıca böylece, işinizi başka yollarla da geliştirmek için daha fazla zamana sahip olursunuz.
3. Ürününüz için Lisans Almak: Özellikle markalı ürünler için efektif, düşük maliyetli bir büyüme imkanı sağlayacaktır. Ayrıca, mevcut ürününüze lisans almak, yeni şirket kurmakla karşılaştırılınca, riskinizin ve maliyetinizin çok daha düşük olmasını sağlayacaktır.
4. İş ortaklığı yapmak: Aynı sektörden bir şirketle iş ortaklığı yapmak da işinizi büyütmek için güçlü bir yol olabilir.
5. Değişik alanlara yöneltmek: Çeşitlendirme, büyümek için mükemmel bir yoldur, çünkü farklı gelir kaynakları yaratır. Böylece, hem mevsimsel gelir dalgalanmalarından kaçınmış olursunuz, hem de satış miktarını ve kar marjını arttırırsınız. En çok kullanılan metodlar:
o Hiç satın almamış müşterilere deneme ürünleri/hizmetleri vermek
o Yetişkin eğitimlerine eğitmen olarak katılmak
o Ürünlerimizi satacak yeni firmalar bulmak
o Başka firmaların ürünlerini de satmak
o Sektörünüzü temsil eden bir konuşmacı ya da köşe yazarı olmak
6. Başka pazarları hedeflemek: Başka hangi pazarın sizin ürün/hizmetinizi talep edebileceğini araştırmanız, işinizi büyütmenizde size yol gösterici olacaktır.
7. Şirket Satın Alma ya da Birleşme: 2 her zaman 1’den büyüktür. Sektörünüze paralellik gösteren ya da işinizle bağlantılı bir firma ile satın alma ya da birleşme yoluyla işbirliği oluşturabilir, böylece güçlerinizi birleştirebilirsiniz. .
8. Dış Pazarlara Açılmak : Bunu gerçekleştirebilmek için, ürününüzü bu pazarlara taşıyabilecek, sizi tanıtabilecek ve ürünlerinizin satışını yapabilecek bir distribütör bulmanız gerekecektir.
9. Internette Kolay Erişilebilir Olmak : Çok sıklıkla, müşteriler alacakları ürünü önce internet üzerinden araştırırlar.Ürün/hizmetlerinizin internet üzerinde kolay görünür ve erişilebilir olduğuna emin olun.