BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

İş Kuranlar
GONCA YILDIZ TOPAL
Gülçin Bilgin Gezer
Merve Esim Cinay
Öykü Karabıyık
VİAMARİS TURİZM
Gökçe Yüksel
Özlem & Serpil Sermetöz
Gözde Şekercioğlu
ÇiftçiDükkanı.com
Öykü Karabıyık
Kurucu
ÇiftçiDükkanı.com
http://www.ciftcidukkani.com/

Bugün hızlı kentleşmenin neticesinde, kırsaldan uzaklaşan insanlarımız uzun pazarlama kanalları ve aracılar sebebiyle tarladaki bolluğa, ucuzluğa, tazeliğe, lezzete ve sağlığa ulaşamıyorlar. Tüketici tarafında yaşanan bu gıdaya erişim problemine karşın ürettiğini satacak yer bulamayan çiftçimiz ise ayakta kalmakta zorlanmakta olup zamanla tek bildiği ve en iyi yaptığı şeyi yani çiftçiliği terketmek ve şehre göç etmek zorunda kalıyor. Ancak gelecek 20 yıl içinde tarımın önemi her geçen gün artacak ve tarım ülkelerin kalkınmasında en büyük lokomotif güçlerden biri olacaktır. Çünkü dünyamız hızla kalabalıklaşıyor, beslenecek nüfus hızla artıyor buna karşın dünyada ekilebilir alanlar azalıyor, doğal kaynaklar hızla tükeniyor, kullanılabilir su yokoluyor ve etkilerini şimdiden görmeye başladığımız küresel ısınma kimi ülkeleri kuraklıkla, kimisini aşırı yağışla, kimisini de buzul soğukları ile tehdit ediyor. Ve ardından yüzyılın sorusuna tüm sivil toplum örgütleri ve ülkeler cevap arıyor; Peki dünyayı kim, nasıl besleyecek? İşte tam da bu sebeple tarım, ülkemiz için en stratejik sektörlerden biridir ve çiftçimizin önce kendi ülkesine yetecek sonra dünya talebini karşılayacak düzeyde üretim yapabilecek seviyeye gelmesi gerekmektedir.

 

 

Sürdürülebilir tarım faaliyetleri ile çiftçinin, biyoçeşitliliğin, çevrenin, doğal kaynakların korunarak ve insan sağlığının ön planda tutularak yerli tohumlarımız ile mis gibi kokan domatesleri, tatlı mısırlari, taptaze meyveleri ve sebzeleri, türlü türlü peyniri, balı, zeytinyağını üreten üreticilere kolaylıkla ulaşabilme hayalimizden yola çıkarak 2014 yılında ÇiftçiDükkanı.com’u kurduk.

Öykü Karabıyık

2002 Yılı Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunudur. 2004-2006 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi MBA programına devam etmiştir. 2004-2014 yılları arasında Türkiye'nin önde gelen traktör fimalarında Türkiye'de ve dünyada tarım sektörünü takip etmiş ve raporlamıştır. Eğitimine Ankara Üniversitesi'nde başladığı Tarım Ekonomisi bölümünde devam etmektedir.