BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

BASIN ODASI
banner
KOBİ’ler için güçlü olmanın yolları

BizBizze'nin artık geleneksel hale gelen mevsim buluşmalarının üçüncüsü Joint İdea Kanyon ev sahipliğinde 9 Ekim Salı günü gerçekleşti. BizBizze gönüllüsü, üyesi ve program katılımcısı yaklaşık 70 kişi BizBizze Güz Buluşması'nda bir araya gelerek “Ekonomik Dalgalanmada Kadın Girişimcilere Öneriler" paneline katıldı.

BizBizze Dernek Başkanı Özden Anık Tekir açılış konuşmasında BizBizze’nin devam eden eğitim ve koçluk programları hakkında bilgi verdi. Özden Anık Tekir, BizBizze programlarına gönüllü destek veren Joint İdea Kanyon'un ortağı Eda Çarmıklı ve programın gönüllü eğitmenleri Derya Dönmezler Atacan ile Ayşegül Ekti'ye teşekkür belgelerini sundu. Yeni üyelerle tanışılması ve networking sonrasında panele geçildi.

Ekonomik dalgalanmada güçlü olmanın yollarının aktarıldığı panele, Rıdvan Baştürk (Global Menkul Değerler A.Ş, Piyasa Analisti), Gaye Göker (Global MD Portföy Yönetimi A.Ş -Yönetim Kurulu Başkanı), Çiğdem Çil Yıldız (BizBizze Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Global MD Portföy Yönetimi A.Ş, Satış ve Pazarlama Direktörü) konuşmacı olarak yer aldı ve konukların sorularını cevaplandırdı.

Artan risklere karşı yapılması gerekenler

BizBizze Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Yatırım ve Portföy Danışmanı Çiğdem Çil Yıldız, içerisinde bulunduğumuz konjonktürün, risklerin arttığı bir dönem olduğunu hatırlatarak, mevcut durumda risklerin bilincinde olunup, özellikle iç talebe duyarlılığı az olan ihracata yönelik  alanlara yönelmek gerekebileceğini, küresel faizlerin arttığı ve artmaya devam etmesi beklenen süreçte özellikle döviz yükümlülüğünün minimum seviyelerde olmasının gerektiğini vurguladı.

Kurlardaki dalgalanmalardan en çok küçük orta boy işletmelerin etkileneceğini belirten Yıldız,  “Çünkü bu şirketlerde döviz riski yönetimine ilişkin yetkin ve profesyonel bir yaklaşımın olmadığını görmekteyiz. Sadece KOBİ’ler değil büyük ölçekli şirketlerde de döviz riski yönetiminin yer yer yapılamadığını ve şirketlerin kurlardaki sert yükselişten olumsuz etkilendiğini görmekteyiz. Öncelikle KOBİ’lerin döviz borcu almaması veya minimumda tutması gerekmektedir. Döviz yükümlülüğü olanlar ise hedge işlemini kullanarak risklerini minimuma indirmelidir. Bunun için opsiyon, forward ve VİOP gibi araçlar kullanılabilir. Bunların şirketlere bir maliyeti olsa da TL’deki sert kayıplar yaşadığımız bu dönemde belirli bir maliyete katlanılarak bu risk önlenebilir” dedi. Yıldız, sözlerini şöyle bitirdi: “Yukarıda bahsedilen olumsuz gelişmelerin büyük bir kısmı fiyatlandı. Bu nedenle hem mali alanda, hem de dış ülkelerle olan ilişkilerde olumlu adımların atılması Türkiye ekonomisinin toparlanması açısından önem arz etmektedir.”

Yıldız'ın ardından piyasa analisti Rıdvan Baştürk ekonomik duruma dair bir sunum yaparak temel kavramları anlattı. Mevcut ekonomik tabloyu ve bu tabloya yol açan göstergeleri açıkladı. Global MD Portföy Yönetimi A.Ş -Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Göker de bir kadın girişimci olarak sürece dair görüş ve önerilerini aktararak girişimcilere ve girişimci adaylarına tavsiyelerde bulundu. Panel soru ve cevap bölümü ile sona erdi.

Kurumsaldan Sonra Hayat Var mı?

Ekonomik gelişmelerin değerlendirilmesinin hemen ardından Stage-Co ortağı ve BizBizze YK üyesi Neşen Yücel’in moteratörlüğünde “Kurumsaldan Sonra Hayat Var mı?” paneli gerçekleşti. Kurumsal hayattan ayrılıp kendi girişimlerini kuran profesyoneller Ayşe Işık, Selen Sonar ve Haluk Bilen kendi girişimcilik serüvenini anlattı. Girişimci olarak elde ettikleri deneyimleri konuklarla paylaştı.

 

11.10.2018