BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

BASIN ODASI
banner
BizBizze Kış Buluşması gerçekleşti

BizBizze’nin artık geleneksel hale gelen mevsim buluşmalarının 4’üncüsü 7 Şubat’ta Joint İdea Kanyon’da gerçekleşti. BizBizze programı katılımcıları, destekçileri ve dostlarının buluştuğu Kış Buluşması’nda iş arayan kadınları güçlendirmeyi hedefleyen “BizBizze ile İşe 5 Adım Programı” nın başladığı da duyuruldu.


Ev sahipliğini Joint İdea Kanyon’un yaptığı BizBizze Kış Buluşması BizBizze YK Başkanı Özden Anık Tekir’in açılış konuşmasıyla başladı. 2018 yılı çalışmaları hakkında bilgi paylaşan Özden Anık Tekir, Türkiye’de kadın istihdam oranının %28 olduğunu belirterek kadınları çalışma hayatına kazandırmaya destek olmak üzere tasarladıkları “BizBizze ile İşe 5 Adım” programı hakkında bilgi verdi. 8 Şubat itibariyle başvuruya açtıkları programa üniversiteden yeni mezun olan ya da çalışma hayatına ara verip geri dönmek isteyen kadınların başvurabileceğini aktaran Anık Tekir, program destekçisi Psytech Türkiye, E&E Group Career Consultants, İdeaSoft ve ICF Türkiye’ye teşekkürlerini sundu.


Buluşma açılışında BizBizze Girişimcilik Programı destekçisi J.P.Morgan Türkiye ofisinden Müdürler Kurulu Başkanı Canan Tunar bir konuşma yaparak kadın girişimciliğini güçlendirmeye verdikleri önemi aktardı, bu anlayışla BizBizze ile yürüttükleri çalışmalardan bahsetti.


BizBizze Kış Buluşmasının ana etkinliği “İlk işimi nasıl kurarım?” paneliydi. Kendi işini kurmak isteyen onlarca kadın girişimcilik eğitimleri konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden YK Başkanı’mız Özden Anık Tekir’in moderasyonunu yaptığı panelde buluştu. YK üyelerimiz Stage-Co Kurucu Ortağı Neşen Yücel, Proje Design Kurucu Ortağı Seda Bildik Erdoğmuş ve Hayat SMMM Bürosu Kurucusu Sema Özbay kendi iş kurma serüvenlerindeki deneyimlerini dinleyicilerle paylaştı.


Neşen Yücel kendi işini kurmak isteyen kadınlara girişimciliğin genel olarak yalnız bir durum olduğunu ve iç motivasyonu yüksek olmayan kişilerin psikolojik olarak zorlanacağını söyledi. Maddi olarak ise, kendilerini 2 sene götürecek bir birikimle başlamalarını veya yaşam tarzlarını buna göre değiştirmelerini önerdi. Aynı zamanda Mali Müşavir olan Sema Özbay, şirket sahibi olmanın kanuni, vergisel ve teknik tarafları hakkında detaylı bilgiler verdi. Seda Bildik Erdoğmuş iş kurmak için doğru zamanı beklemek yerine bir an önce yola çıkılması gerektiğini anlatarak işi kurdukları dönemde girişimcilerin tüm işlerini ve hizmetlerini kendileri görmeye hazır olmalarını tavsiye etti. Erdoğmuş "çocuğumla vakit geçirmek için kendi işimi yapmak istiyorum" diyenlere de kurulan işin tıpkı bir çocuk gibi emek ve zamana gerek duyduğu uyarısında bulundu.


Soru ve cevaplarla sona eren panelin ardından BizBizze’nin yeni üyelerinden Kübra Nefise Kalkan söz alarak girişimi Sincerely Yogurt'u konuklara ürünlerinden ikram etti.

08.02.2019