BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

Önerilerimiz
Girişimcilerin Mentör Konusunda En Sık Yaptığı 7 Hata

Mentor olarak adlandırdığımız kişi, tecrübelerini sizinle paylaşmaya ve size rehberlik etmeye istekli kişidir. Ama mentorler konusunda girişimcilerin yaptığı birtakım hatalar vardır. Bu hatalardan kaçınmanızı sağlamak için, en sık rastladıklarımızı paylaşalım:

Hata #1: Sektörde Tecrübesi Az ya da Ne Başarmak İstediğinizi Anlamayan Bir Mentor Seçmek 

Özellikle girişiminiz yepyeni bir işkolundaysa, herkes o sektörle ya da işin içeriğiyle ilgili yeterli bilgi ve tecrübe donanımına sahip olmayabilir. Vizyonunuz ve yapmak istedikleriniz konusunda sizin kadar heyecanlı olmayan ya da ilgi duymayan mentorler konusunda karar vermeden önce iki kere düşünün.

Bunun yerine, heyecanınızı ve vizyonunuzu paylaşan, karşılaşabileceğiniz durumları önceden görebilecek ve bunları çözmek için stratejiler önerebilecek bir mentor seçin.

Hata #2: Beklentileri Çok Düşük Tutmak

Kendi işini yapmak isteyen herkesin kendisine rol model seçtiği birisi mutlaka vardır. Belki siz de Türkiye’nin en büyük girişimcileri olan Koç, Sabancı ya da Şahenk ailelerini örnek alıyorsunuzdur. Mentorunuzun onlar gibi ticari yetenekleri olan birisi olmasını beklememek gerekir. Ama seçtiğiniz kişinin de kendisi için yüksek hedefleri olmalı. Düşük hedefler ve dolayısıyla düşük motivasyon, sizin de motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Hata #3: Sizin Yerinize İşi Yapmasını Beklemek

İyi bir mentor, başka müşterilerin de talep ettiği bir kişidir ve dolayısıyla kafasında sizinkinden başka da iş konuları ve çok yoğun bir takvimi olacaktır. Sizin için de ihtiyaç olan zamanı yaratacaktır ama sizin yapmanız gereken işleri onun yapmasını beklerseniz, bu zamanı da ayırma konusunda da tereddütleri olacaktır. Yardım aldığınız kişi yakınınız değilse, bu işleri sizin yerinize karşılıksız yapmasını beklememelisiniz.  

Hata #4: Kafanızdaki İşle İlgili Herşeyi Paylaşmamak

Kendi işinizi kurmaya karar verdiğinizde, fikirlere açık bir zihne ihtiyacınız olacaktır. İnsanlar (buna mentorunuz da dahil) her zaman sizinle aynı fikirde olmayacak ve sizin fikirlerinizi de etkilemeye uğraşacaklardır. Kendi fikirleriniz konusunda yapıcı ve yaratıcı geri bildirimlere ihtiyacınız olacaktır. Ama insanlar sizi her eleştirdiğinde sinirlerinize hakim olamamanız, mentorunuzun gözündeki izleniminizi de negatif etkileyecektir.

Bu nedenle, mentorunuzla aranızdaki duvarları kaldırarak ve iş konusunda tamamen açık olarak iletişim kurmalısınız. Böylece mentorunuz, işinizle ilgili daha çok bilgi ve görüş ortaya koyabilir ve siz de bunlardan maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Hata #5: Tüm Konuşmayı Yönlendirmeye Çalışmak

İşiniz, hayalleriniz, amaçlarınız ve hedefleriniz hakkında konuşacak çok şey bulabilirsiniz. Ama hedefiniz, mentorunuzun tecrübelerinden ve bilgisinden gerçekten yararlanmaksa, onun konuşmasına izin vermelisiniz. Sorular sorun, anlatmasına izin verin ki bilgilerini size de aktarma fırsatı bulabilsin.

Hata #6: İşle İlgili Sırları Paylaşma Konusunda Endişe Duymak

İşinize ait bilgilerin gizli kalması konusunda çok hassas olabilirsiniz. Bu durum bazı süreçlerde (patent alınacak işler, icatlar gibi) gerekli olabilir. Eğer böyle bir durum sözkonusuysa, bir avukatla görüşmeniz ve bu süreçleri, haklarınızı ve bilgilerinizi yasal olarak koruma altına almanızda fayda olacaktır. Mentorünüzden de aynı gizlilik prosedürleri için sözleşme imzalamasını isteyebilirsiniz. Ama böyle bir durum sözkonusu değilse, mentorunuzle işinizle ilgili olarak herşeyi paylaşmış olmanız, işinize olumlu yansıyacak ve gelişimini hızlandıracaktır.

Hata #7: Çok Bağımlı ve Talepkar Olmak

Mentorler, birçok farklı muhatabı ve dolu bir ajandası olan insanlardır.

Bu nedenle; onları telefon ya da mesaj bombardımanına tutmak, arkası kesilmeyen sorular sormak ve gitgide daha fazla zaman talep etmek, ilişkinizi geliştirmek yerine daha çabuk koparabilir.

Acil konular dışında; soracağınız tüm konuları ve aklınıza takılan konuları not alabilir ve bir sonraki toplantınızda bu gündemle görüşebilirsiniz. Böylece bir takipçi değil, saygılı bir iş arkadaşı olursunuz.

Eğer doğru yapılırsa, bir mentorle çalışmak şirketinizin gelişimi konusunda önemli avantajlar sağlar. Bu avantajları yaşayabilmeniz için düşmemeniz gereken tuzaklar konusunda ipuçları vermeye çalıştık. Böylece mentorunuzla ilişkinizi keyifli ve verimli bir sürece dönüştürebilirsiniz.