BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

Önerilerimiz
Etkili pazarlamada olması geren 10 başlık

 

Teknolojideki gelişmelerin pazarlama faaliyetlerini de doğrudan etkilediği ortadadır. TV reklamları etkinliğini cep telefonlarımızdaki uygulamalara bırakırken, diğer taraftan sosyal medya olanakları ağızdan ağıza pazarlamayı güçlü hale getiriyor.

Ama değişmeyen tek bir şey var: Temel stratejiler hala geçerlidir. Ne olursa olsun, pazarlama hala insanların sizin işinizi bilmesi, beğenmesi, güvenmesi üzerine kuruludur. Bu nedenle, hedef kitlenizi belirlemeye, müşteri segmentlerinizi analiz etmeye, doğru insanlara doğru mesajlarla ulaşmaya ihtiyacınız vardır. Fiyatlama hala çok önemli bir mesajdır ama en düşük fiyat her zaman en iyi fiyat demek değildir.

Emin olduğumuz başka bir konu da, pazarlama karması dediğimiz aktiviteler bütünü ve stratejiler hızla değişmektedir. Sarı sayfa ilanlarına elveda, Facebook reklamlarına merhaba gibi… Halkla ilişkilere elveda, sosyal medyaya merhaba gibi…

Peki pazarlama planı bunların neresinde? Günümüz pazarlama planının neler içermesi gerekiyor?

Klasik bir pazarlama planı şu başlıkları mutlaka içermelidir:

  1. Hedef Kitle: Ne kadar iyi ve detaylı tanımlanmış bir hedef kitleniz varsa, o kadar etkin pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz. Herkesi memnun etmeye çalışmayın. Bunun yerine, sunduğunuz ürün ya da hizmete gerçekten ihtiyaç duyan, buna erişebilecek yerlerde olan ve satın alma alışkanları size uygun müşteri kitlesini tanımlamak çok daha etkili olacaktır.
  2. İşinizin Anahatları ve Tanımı: Kapsam, hedefleriniz, kritik satış noktaları, sunacağınız faydalar ve işinizle ilgili diğer tüm hedef ve içerikler mutlaka planda yer almalıdır. 
  3. Mecralar: Günümüzde medya deyince aklımıza artık reklam bütçeleri ve ürün teşhiri yerine sosyal medya içerik pazarlaması gelmektedir. Burada önemli olan nokta, sosyal medyada yer alan içeriklerinizin “paylaş ve unut” haline dönüşmemesini sağlamanızdır. Potansiyel müşterilerinizin, bu paylaşımlarınızı nerede ve ne zaman görebileceğini ya da yorumlarını takip etmeniz önemlidir. Doğru müşterilere ulaşmak için başka nerelerde olmalıyız?
  4. Fiyatlama: Belirlediğiniz fiyat; ürününüzle, konseptinizle, verdiğiniz servisle ve hedef kitlenizle mutlaka bağlantılı olmalıdır. En düşük fiyat her zaman en iyi fiyat demek değildir. Fiyatlama en önemli pazarlama mesajıdır ve konumunuzu yansıtır. Son kullanım tarihi geçmiş bir yiyeceği fiyatı en düşük olduğu için satın alır mıydınız? Eğer mükemmellikte indirime giderseniz, müşterinizin gözündeki değerinizde de indirime gitmiş olursunuz. Eğer amacınız piyasadaki ürünlerden hiçbir farkı olmayan ürününüzü en ucuz fiyata satmaksa da, pazarınızın geri kalanının ne durumda olduğundan emin olun.
  5. Kanallar: Eğer bir ürün satıyorsanız, hangi dağıtım kanallarını kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Doğrudan müşterilere ulaşan kanallar kullanabileceğiniz gibi, tedarikçiler ya da web aracılığıyla da pazarlama yapabilirsiniz. Eğer bir servis/hizmet sunuyorsanız, sosyal medya ve internet üzerinden pazarlamayı birinci sıraya koymalısınız. Ne satarsak satalım, kullandığımız tüm kanallarda harekete ihtiyacımız vardır.
  6. Lansman & Tanıtım Aktiviteleri: Günümüzde tanıtım için sürekli sosyal medyada görünür olmak bile yeterli olabiliyor. Web sitelerinde reklam, e-posta yoluyla tanıtım, aktif paylaşımlar sizi tanınır kılabilir.
  7. Yapılması Gerekenler ve Önemli Hedefler: Her iyi plan, iyi tanımlanmış aksiyonlar ve belirli hedefler gerektirir. Aksi takdirde, teoriden öteye gitmez. Planınızı mutlaka yakından izlemelisiniz. Hedefler, gerçekleşmeyi sağlar.
  8. Rakamsal Değerler: Planlar tamamen ölçülebilir rakamlar içermelidir. Bu rakamlar satışlarınızı, web sitenizin ziyaretçi sayısını, takipçi sayılarınızı, gelirlerinizi ya da paylaşımlarınızı ifade ediyor olabilir. Rakamların temsil ettiği ne olursa olsun, pazarlama aktiviteleriniz mutlaka ölçülebilir olmalıdır.
  9. Zaman Aralığı: Planınızı mümkün olduğu kadar kısa ve sade hazırlamalısınız. ( Sadece listeler ve tablolar) Böylece hem takip etmesi hem de güncellemesi daha kolay olacaktır. Gerçek dünya ve süregelen işleriniz sizi sürekli meşgul edecektir. Planlarınızı zamanında gerçekleştirdiğinizden emin olmak için, takibiniz planınızdan bir ay önde olmalıdır.
  10. Bütçeler: Paranızı iyi yönetmelisiniz. İyi bir pazarlama planı her aktivite için ayrılan bütçeyi ve bu aktivite sonucu gelen satış rakamlarını mutlaka içeriyor olmalıdır.