BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

Önerilerimiz
Etkili bir sosyal medya kampanyası için 6 ipucu
  1.  Amacınızı Detaylı Olarak Belirleyin

Kampanyayı düzenlemekle tam olarak neyi hedefliyorsunuz? Kampanyanızdan tam olarak ne bekliyorsunuz? Sitenizin görüntülenme oranını mı artırmak istiyorsunuz? Yoksa amacınız satışlarınızı artırmak mı? Beklentiniz sanal mağazanızda cironuzu mu artırmak?

İnsanların almasını istediğiniz aksiyonu net olarak belirleyin. Örneğin : “Web sitemin xxx sayıda ziyaret edilmesini hedefliyorum.”

Hedefiniz konusunda net değilseniz, kampanyanın geri kalanı belirsiz kalacak ve sonuçları sizi memnun etmeyecektir. Bu adımı doğru planlarsanız, geri kalan adımlarda daha başarılı olabilirsiniz. .

  1. Bir Ölçü ya da Kıstas Belirleyin

Hangi rakamlara ulaşırsanız başarılı bir kampanya geçirdiğinize karar vereceksiniz? Bu rakam yeni müşteri sayısını, ziyaretçi sayısını ya da satış tutarını belirtiyor olabilir.  Büyüme yüzdesi hedefi olabileceği gibi, müşteri sayınızda artış yüzdesi olarak da belirleyebilirsiniz.

Rakamsal bir hedef belirlemek, o yolda ilerlemenizi ve takibinizi kolaylaştıracağı gibi, başarınızı ölçebileceğiniz bir veri de sağlamış olacaktır. Ayrıca, bu hedefleri gerçekleştirmek için ayırdığınız kaynakların, yeterli başarıyı sağlayıp sağlamadığını da kontrol etmenize yarayacaktır. Eğer ayırdığınız kaynağa göre başarınız yeterli olmadıysa, yeni bir hedef belirlemeniz gerekebilir.

  1. Tek Bir Sosyal Medya Platformu Üzerine Odaklanın

Eğer pazarlama konusunda uzman değilseniz, sadece tek bir sosyal medya platformu üzerine odaklanabilirsiniz. Böylece, odaklandığınız platformu tüm ayrıntılarıyla öğrenebilmek için çabanızı buraya yönlendirebilir ve platformun iletişim olanaklarını daha efektif kullanabilme imkanı bulabilirsiniz.

Birçok kampanya, dağınık kanallardan yönlendirilmesi nedeniyle yönetim başarısızlığına uğramıştır. Tek bir kanalın tüm imkanlarını kullanmak, birçok kanalı sınırlı imkanlarla yürütmeye çalışmaktan daha başarılı bir sonuç sağlayacaktır.

  1. Yazılı Bir Kampanya Planı Hazırlayın

Uygulayacağınız planı detaylarıyla yazmak için zaman ayırın. Bu planda, alınacak aksiyonlar için başlangıç ve bitiş tarihi belirlemeli ve ayrıca takımınızdan hangi kişinin bu aksiyonun gerçekleşmesinden sorumlu olduğunu tanımlamalısınız. Unutmayın, her olumlu aksiyon, iyi yönetimin sonucudur.

  1. Vurgu Yapmak İstediğiniz Konuya Dair Bir Görseliniz Olsun

Günümüzde başarılı sosyal medya kampanyalarının ortak özelliği, etkili görsellere sahip olmalarıdır.  Bu görseller bir fotoğraf, bir video, bir grafik gibi kolay anlaşılabilir ve hedefe yönelik olmalıdır. Görseller, sosyal medya iletişimine hayat katar ve çok daha fazla dikkat çeker. Ayrıca görsellerin sosyal medya üzerinde paylaşımı ve konuşulması olasılığı çok daha yüksektir.

Görselleri tasarlamak, özellikle hedefinize özel bir tasarım yapılacaksa, zaman alabilir. Bu işe yeterince zaman ayırdığınızdan ve bu zamanın kampanya çıkış tarihinizi etkilemeyeceğinden emin olmalısınız.

  1. Kampanyanızın İşleyişini Sürekli İzleyin ve Gerekiyorsa Hemen Müdahale Edin

Başarısız sosyal medya kampanyalarının en önemli ortak özelliği, süreç boyunca değil, sadece sonunda analiz edilmeleridir. Satış ve/veya pazarlama kampanyaları “düzenle ve unut” şeklinde çalışamazlar. Kampanya devam ederken, süreci ve gelişmeleri yakından ve sıklıkla takip etmek gerekir.  Bunun için de hedef ve amaçlarınıza uygun bir performans izleme formatınız olmasında fayda vardır.

Eğer bir kampanya tekniğinde başarı sağladıysanız, bu tekniği daha fazla kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, Facebook üzerinden 3 farklı reklam mesajı içeren bir reklam kampanyası yapıyorsanız ve bir tanesi diğerlerinden daha fazla beğeni, yorum ya da takip sayısına ulaştıysa, ona daha fazla bütçe ve zaman harcayabilirsiniz

Gözden kaçırmamak gereken konu şudur: Yakından izliyorsanız, gerekli noktalarda hemen müdahale edip kampanyayı henüz devam ederken etkinleştirme fırsatı bulabilirsiniz. Kampanya bittikten sonra bunları analiz etmeniz çok fazla işinize yaramayacaktır.

Yukarıdaki 6 ipucu, sosyal medya üzerinden gerçekleştireceğiniz kampanyaları etkin şekilde yönetebilme ve başarılı sonuçlar alabilmeniz için ipuçları sağlama amacıyla derlenmiştir.