BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

BLOG
banner
İş ve Özel Hayat Dengesi Nasıl Sağlanır?

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) araştırma verilerine göre Türkiye, 38 ülke arasından 0,0 puanla iş-özel yaşam dengesinde en sonda yer alıyor. Araştırmada göz önünde bulundurulan en önemli faktörlerden biri, iş dışında kişinin geçirdiği zaman.

Türkiye’de yaşayan 15-64 yaşındaki insanların %51’i bir işte çalışıyor ve %34’ü haftada 50 saatten fazla çalışıyor. Kısacası, hepimiz, uzun çalışma saatleri, işimiz, hayallerimiz ve bizden beklenenler arasında kaldığımızı hissediyoruz. Peki, bu temponun içinde, İş ve özel yaşam dengesini kurmak imkansız mı?

Aslında değil. Birkaç küçük düzenlemeyle iş ve özel hayatımızı dengede tutabiliriz.

İş-Özel Yaşam Dengesi için Öneriler

 • Kendinizi zamanın akışına bırakmayın. Hayattan istediklerinize ve beklentilerinize dair net fikirleriniz olsun. Bu doğrultuda zamanınızı nasıl geçireceğinizi belirlemeye çalışın.
 • İşten arta kalan vakitlerinizi nasıl değerlendireceğinizi belirleyin. Uyumadan en az 1 saat önce ekranla ilişkinizi kesin. Şehirden, kapalı alanlardan uzaklaşıp doğada daha fazla vakit geçirin. Yürüyüş yapın, kitap okuyun ya da müzik dinleyin.
 • Hiçbir şey yapmadan durmayı deneyin. Örneğin, uyandıktan hemen sonra yataktan kalkmayın, birkaç dakika yatakta durup etrafı seyredebilirsiniz. İş yerinde kahvenizi içerken durup düşüncelerinizi sıraya koyabilirsiniz.
 • Sizin için gerçekten neyin önemli olduğuna karar verin ve bir yol haritası çıkarın. Yol haritalarını uygulamak zordur. Önünüze birçok engel çıkacak. Bu engelleri aşmak için ailenizle, yakın çevrenizle konuşun. Onların fikirlerini alın, desteğini isteyin.
 • Değer verdiğiniz kişilere işten arta kalan zamanlarınızda değil gerçekten vakit ayırın. Belki hafta sonlarında veya iş çıkışlarında buluşmalar ayarlayın.
 • İstemediğiniz, sevmediğiniz ortamlarda vakit geçirmeyin. İşten arta kalan az zamanlarınızda sizi mutlu edecek şeyler yapmayı deneyin.
 • Hızlı, yavaş, tempolu ya da ters (geri geri) yürümeyi deneyin. Böylece hiç çalıştırmadığınız kaslarınız çalışacak, daha farklı ve sağlıklı düşünmeye başlayacaksınız.
 • Aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışmayın. Her şeyi aynı anda yapmak dikkat eksikliğine ve algı yükünün artmasına sebep olur.
 • Zor zamanlarınızda yardım alabileceğiniz tanıdıklarınız olsun. Çevrenizi genişletin.
  Ve en önemlisi, her şeyi tek başınıza yapmaya çalışmayın. Yardım isteyin.


Ve Finalde nereye varmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını düşünün. Kendinizi tanıyın, odaklanın, plan yapın ve final için çalışın.

Işıl Yılmaz Sümer
07.03.2019