BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

BLOG
banner
Değişen dünyada kadın girişimciliği ve mentorluk

Girişimcilik dünyasında birebir mentorluk ile gelen sosyal değişim ve iş olanakları, girişimci kadının kendine güvenmesini ve iş hayatında başarılı olmasını sağlar. Mentorluk bir anlamda, belki de hiçbir zaman bir araya gelmeyecek kişilerin tecrübe aktarımı çerçevesinde birbirlerinden beslenerek birlikte gelişmelerini sağlayan bir sosyal eşitleyicidir.

Aristotales'in “mesleğiniz yetenekleriniz ile evrenin ihtiyaçlarının kesiştiği yerdedir” sözünden yola çıkarak, bugün girişimciliğin sadece kurulan bir işletmeden ibaret değil, aynı zamanda stratejik yönetim çerçevesinde yaşayan canlı bir organizma olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. İş hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi konusunda, kadınların bir araya gelmesi ve birbirlerini desteklemesi de stratejik yönetimin en önemli adımlardan biri.

Sabancı Üniversitesi ve Borsa İstanbul’un ortak hazırladığı Women On Board Turkey araştırmasında 2018 yılında kadın yöneticilerin yönetim kurulunda yer alma oranı %15.2.

Şirketlerin yönetim kurullarında ve üst yönetiminde kadın oranının %30’a yükseltilmesini amaçlayan Yüzde 30 Kulübü’ne göre şimdilik hedeflenen rakamın uzağındayız ama aslında, hedefe ulaşabilmek ve profesyonel iş yaşamında toplumsal cinsiyet dengesinin iyileşmesi için yapılması gerekenler çok basit. Kadın mentorluğunu desteklemek, kadın mentorlerin networklerini menteelerine açmasını sağlamak gibi.

Bu noktada kritik bir gerçeğin altını önemle çizmek gerekiyor; her değişim yarattığı belirsizlik ile kendine yetememe, başarılı olamama gibi korkuları tetikler. Bu gibi durumlarda sizinle aynı yollardan geçmiş, benzer olay örgülerini yaşamış ve sonuçlarını tecrübe etmiş kişilerle iletişime geçmek hem mentore hem de kadın girişimciye olumlu sonuçlar verir.

Mentorler menteeleriyle yargısız bir ilişki kurabildiklerinde, finansal, yönetimsel birikimlerini aktarabilirler. Bu sayede kadın girişimci tehditleri ve riskleri önceden fark eder, bir anlamda korunur. Kadın mentorluğu menteenin duygularını anlamasına, onu asıl motive eden faktörleri fark etmesine imkan yaratır.

İyi eşleşen mentor-mentee ilişkisinde mentor bildiği her şeyi öğretmeye heveslidir çünkü başlangıç noktasını, geldiği yeri hatırlar. Geçmişte yaşadığı olumlu ya da olumsuz tecrübeleri hafızasından süzer ve menteeye doğru yöntemlerle aktarır.  

Siz de gönüllü mentorluk programımıza katılarak kadın girişimcilere networkunuzle ve profesyonel hayattaki tecrübe ve deneyimlerinizle destek olmak isterseniz 31 Mart’a kadar başvurularınızı bekliyoruz.

Işıl Yılmaz Sümer
27.03.2019