BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

BLOG
banner
Başarılı Girişimciler Ortalama 45 Yaşında [Araştırma]

Başarılı girişimcilerin genelde çok genç oldukları düşünülür. Bill Gates, Steve Jobs ve Mark Zuckerberg dünyayı değiştirecek şirketlerini kurduklarında henüz 20’li yaşlarının başındaydı. Geçtiğimiz 10 yıl içince TechCrunch ödüllerini kazanan şirketleri incelediğimizde kurucularının yaş ortalamasının 31 olduğunu görüyoruz. Inc. dergisine göre ise 2015 yılının en hızlı büyüyen girişimlerinin kurucuları listesinde yaş ortalaması 29. Peki bu ünlü ve herkesin bildiği hikayeler genelleştirilebilir mi?

 

Geçtiğimiz günlerde HBR’de yayınlanan bir makale, işin aslının öyle olmadığını söylüyor.

HBR ABD ekibi, Amerikan Nüfus İdaresi’nin verilerinden yararlanarak son yıllarda Amerika’da şirket kuran herkesin yaşını incelemiş ve girişimcilerin şirketlerini ortalama 42 yaşında kurduklarını ortaya çıkarmış. Bu şirketlerin büyük çoğunluğu büyümeye niyeti olmayan kuru temizleme, restoran gibi küçük işletmeler olduğu için teknoloji şirketlerini ayrıştırmak için farklı göstergeleri de incelemişler. Örneğin, şirketin bir patent alıp almadığı, şirkete yatırım yapılıp yapılmadığı ve şirketin konumu, girişimcilik merkezinde bulunup bulunmadığı gibi göstergeler.

HBR Ekibine göre, sonuçta bu göstergeler de çok büyük değişikliklere yol açmamış. Yüksek teknoloji şirketleri kurucularının yaş ortalaması da 40’lı yaşların başına denk geliyor. En başarılı firmalara baktığımızda ortalama yaş yine azalmıyor; aksine artıyor.

Sonuç olarak, bu deneysel kanıtlar, başarılı girişimcilerin genç değil, orta yaşlı olduğunu gösteriyor çünkü orta yaşlılar girişimleriyle ilgili çok daha fazla deneme yapma şansına sahip oluyorlar.

 

Eğer karşınızda yaşları dışında hiçbir şey bilmediğiniz iki girişimci varsa, genellikle yaşlı olana yatırım yapmak daha iyi olacaktır, diyor HBR ekibi. Peki nede? Girişimcilikte yaşın getirdiği avantajları açıklayabilecek birçok etken olsa da, çalışma deneyiminin çok kritik bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. İşle alakalı herhangi bir deneyime sahip olmayan girişimcilere kıyasla; girişimiyle aynı dar sektörde 3 yıldan fazla geçmiş çalışma deneyimine sahip olanların, çok başarılı bir startup kurma ihtimali yüzde 85 daha fazla.

 

Işıl Yılmaz Sümer
30.10.2018