BİRLİKTE. DAHA GÜÇLÜ.

BLOG
banner
KADINLAR ÜRETİYOR!

Bizbizze_Kolektif

Bizbizze’de birbirinden değerli fikirleri ile ayakları üstüne duran, üreten, düşünen, sorumluluk alan kadınlarla tanıştım.  Kendine menkul olmayan kadınlar bana her zaman güç ve ilham veriyor.

Size, onlardan bahsedeyim.

Özlem Kıldır, annesi Serpil Kıldır’la kültürel mirasın içinde hareket ediyor. Bildiğimiz geleneksel el işi “kırkyama”yı yeniden üretiyor. Günümüze uyarlıyor.  %100 el emeği, aklın ve kalbin dokunuşu ile evlerinde kullanana iyilik taşıyan ürün ortaya çıkarıyorlar. Ben de Özlem gibi kızım, Serpil gibi annem olsun isterim. Muazzam bir ikililer. İşlerini takip edin, hediye edin isterim. Renklerin bohçası bizi bize yeniden sunuyor. 

Mine İzmirli, sürdürülebilir kalkınmaya hizmeti ile ortak oluyor. Sosyal Etki ölçümünde bizbizze’ye da danışmanlık veriyor.  Eğer bir iş yapıyor ve bunun etkisini finansal olmayan kriterlerde ne anlama geldiğini, çevre ve insana etkisini merak ediyorsanız,  kendisi size kolaylaştırıcı olmak için hazır bulunuyor. Adını  “Maya” koyduğu girişimi sosyal iyiğin peşinde.

Bir yerde bulundunuz. Ve bu yerde bir anınız oluştu. İşte size fırsat! Gökçe Yüksel, artık birbirimizi daha az dinlediiğimiz güncelimize merhem girişimi ile iş başında.  “Storyberry” sizi bekliyor. Girin yer/mekan’a bağlı hatıranızı ölümsüzleştirin, paylaşın.  Çoğulculuk yaşasın.

Önemsiyoruz.org, ile Gözde Şekercioğlu. Okumuş kadın. Düşünmüş de. İhtiyacımız olan gelecek nesillerin korunması nı, onlara fırsat sunma sorumluluğumuzu girişiminin merkezine yerleştirmiş. sosyal etki için tasarlayan, kar amacı gütmeyen, bir tasarım girişimi. Ürün geliştiriyor, atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Tanışın, katılın. Yerinizi alabileceğiniz harikulade bir öneri sunuyor. “Bir ucundan tutmak istiyorum” diyen herkesi üretim atölyelerine davet ediyor.

Alev Ateş, gidiyor kumaşları tek tek inceliyor. Hergün ya da özel günlerde giyilebilecek geçmişle bağı olan giysiler üretiyor. Şalvar, yelek, ceketler model , kumaş ve tarzları ile görülmeye değer. Tale_tekstil girişimi, sanat ruhunu tekstil sektörü deneyimi ile harmanlandı, harekete geçti. Heyecan duyuyorum.

Lyne-designe, Lena Yayla’nın girişimi. Çantalar ve kolyeler tamamlayıcı unutulmaz detaylar olarak alıcısına sunuluyor. Lena güçlü ve üretken bir kadın. Girişimini kendine has yorumu, güveni ile buluşuyor ve hayatın içinde hareket ediyor.

Yeter Yertutan, turkuaz atölye’de ürettiği çanta ve takıları ile “ayakta” ve “neşe” içinde  üretiyor, satışa sunuyor.  İstersen dolabında beklettiğin giysini restore edip kullanılabilir hale dönüştürüyor. Kıymeti koruyor.

Annesi, teyzesi terzi. Mutfakta yetişmiş. Fakat bu bilgiye genç nesil olarak pek şey katarak tailoress_official’da üretimi bedensiz giysileri ezber bozuyor. Ah o renkler, modeller. Bir de paylaşımları, içerik postları “tanrım beni baştan yarat” dedirtiyor. Kendisi de harikulade, konuşmaya doyulmayan genç bir kadın.

Görme halim Kayseri’ye uzanıyor. Şule Başarslan var. Bilim alanında bir kadın. Erkekler için evde sperm testi üzerine bilgisini, aklını yerleştirdi.  http://mipsmedical.com/ Peki, kim demiş, kadınlar bilim insanı olarak girişim üretmiyor diye? Pardon elbette kimse. Sağolsun Şule var!

Selin Akçakaya’dan bahsedeyim. Kendisi ladybirds kurucu ortaklarından.  Başlangıç aşamasındaki girişimci kadınları online/offline yatırımcılar ile buluşturmayı hedefliyor.  Ortağı Sevkan Arıburnu ile gücünü, girişimci kadınlar için konumluyor.  Hayatında gönüllülük-probono olmak yürümek gibi.   Bu yüzden KODA köy okulları değişim ağının üyelerinden.  Gidiyorlar ve bir köy okulunun gereksinimi ne ise yerinde çare üretiyorlar. 

İşini gördüm, nar kesitini akvakyuma çevirmiş. Reklamcı kendisi. Yasemin Çankaya Anıl. Çakıl Design’ın kurucusu. Küçük ve orta ölçekli işletmelere reklam ajansı hizmeti veriyor.  Müşteri memnuniyetini baş sıraya koyuyor,  butik hizmet üretiyor. Tam bir sosyal maden. Bulun kendisini.

Berna Gürdal Dayı, Dil Koçu. Evet, dil kapıları aralıyor. Sonrası size kalıyor. Yetişkinlere yönelik İngilizce Dil Koçluğu hizmeti veriyor.  Çoğunlukla konuşma pratiğini arttırmak için kişiye özel tasarladığı dersleri ihtiyaca göre şekillendiriyor. İngilizce ile bir türlü barışamamış, “gramerim var ama konuşamıyorum” diyen kişilerin bu yargıdan kurtulmalarında gereken rolü severek üstleniyor. Bunun yanı sıra yurt dışında üniversiteye gitmeye hazırlanan öğrencilere de IELTS’e yönelik ders hazırlayıp, yardımcı oluyor.

 

Bu yazı bitmez.  Kadınlar var, ayakları üstünde duran. Sorumluluk alan. Düşünen. Ruhunu katan.

Size kendilerini naçizane takdim etmeye devam edeyim.

Sevgiyle/merakla kalın.

Nilgün Öztunalı

Kasım 2017

*Picasso /1937 Seated Woman 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nilgün Öztunalı
06.11.2017